Náš oddíl

Oddíl Svišti ze skal byl založen v září roku 2001. Jsme jedním z několika desítek skautských oddílů Libereckého kraje. Junák-svaz skautů a skautek ČR má v republice na 60 000 členů a je největší výchovnou organizací mladých lidí v České republice. Zároveň je členem mezinárodních skautských organizací. Skautské hnutí dnes existuje ve 214 zemích světa, má téměř čtyřicet milionů členů a stalo se tak největší mezinárodní organizací pro děti a mládež.
 

 Skautská výchova probíhá postupně ve třech věkových kategoriích od 6. let až po dospělost. Každá kategorie má své zvláštní označení:

 Světlušky a vlčata (věk 8-10 let)
 Skauti a skautky (věk 11-15 let)
 Rangers a roveři (věk nad 15 let)

 

Každá věková skupina má svou družinu. Družina - skupina dětí podobného věku s podobnými zájmy.

 

Hodkovický skautský oddíl je koedukovaný, tj. program je společný jak pro děvčata, tak pro chlapce.
 

Každý týden se scházíme v klubovně ve Skalním údolí v Hodkovicích nad Mohelkou. Družinové schůzky vlčat, světlušek, skautů a skautek jsou střídány schůzkou oddílovou, kde se sejdeme všichni dohromady.
 

Činnost oddílu se však nesoustřeďuje jen do klubovny, v průběhu skautského roku do ní patří jedno i vícedenní výpravy do okolí i do vzdálenějších míst (Jizerské hory, Sázava, Českosaské Švýcarsko). Na nich poznáváme přírodu, přespáváme v přírodě, hrajeme hry a scénky, vyprávíme příběhy .....
 

 Celoroční oddílová činnost je pak zakončena na letím táboře, trvajícím zpravidla 16 dní. Každoročně společně se skauty z Českého Dubu jezdíme na překrásné místo se dvěma rybníky do Borku pod Troskami. Na táboře se zúročí zkušenosti získané během roční oddílové činnosti. Motivem každého tábora je potom celotáborová hra, při které si děti osvojují pravidla spravedlivého soupeření, plní zkoušky z praktických dovedností a učí se být platným členem týmu.

 

Tábory

2001 - 2017 Borek pod Troskami

Jak jsme začínali

Nápad na založení oddílu v Hodkovicích vzniknul v roce 2001. Vedoucími v té době byli Petra Šámalová - Péťa a Jan Cimrman - Bob. Scházeli jsme se od září 2001 v hodkovické škole, která sloužila jako naše útočiště první rok našeho působení ve městě.

Přijď se na nás podívat!

Pokud by ses i Ty chtěl podívat, jak to u nás chodí, navštiv nás na schůzkách v klubovně ve Skalním údolí v Hodkovicích nad Mohelkou. Rozpis schůzek nalezneš v sekci "Schůzky".